angielska wersja
niemiecka wersja
polska wersja
Odwiedź nas na facebook WiFi w klinice
Certyfikat

Strona pozycjonowana przez:

http://www.sunrisesystem.pl/

Bez wątpienia biust jest jedną z najbardziej atrakcyjnych części kobiecego ciała. Właśnie dlatego kobiety chętnie decydują się na operacje plastyczne związane z poprawą jego wyglądu – w zakresie wielkości oraz kształtu. Tego rodzaju zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej nie tylko poprawiają wygląd, ale również komfort psychiczny pacjentek. Bardzo często są także sposobem na pozbycie się kompleksów i odzyskanie pewności siebie. Decyzję o interwencji chirurgicznej podejmują kobiety z niewielkim biustem bądź z wyraźnie asymetrycznymi piersiami, a także panie, których biust utracił jędrność, czy zmienił wygląd w skutek naturalnej utraty masy ciała bądź na skutek ciązy i karmienia oraz procesu starzenia.

 

Powiększanie piersi

Ogólne informacje

Zabieg najczęściej przeprowadzany jest z wykorzystaniem implantów. Interwencja chirurgiczna ma na celu zwiększenie rozmiaru biustu, a często także korektę ich kształtu. Przy dużej asymetrii możliwe jest także jej wyrównanie, dzięki dobraniu odpowiednich protez.

Jakie są najczęstsze powody zabiegu?

1. Głównym powodem podjęcia przez kobiety decyzji o przejściu operacji plastycznej jest niezadowolenie z własnego wyglądu, konkretnie zbyt mały biust. Z reguły decydują się na niego kobiety z „chłopięcą” klatką piersiową, które z powodu zbyt małego biustu nie czują się atrakcyjne.

2. Częstym powodem podjęcia decyzji o powiększeniu biustu jest widoczna asymetria. Zaledwie 5-10% pacjentek, spełnia kryteria „modelowego biustu”, z pełną symetrią budowy anatomicznej. Kształt oraz symetryczność biustu może być spowodowane między innymi budową ciała, w tym: ustawienie stawu barkowego, skrzywienia kręgosłupa, wielkość mięśnia piersiowego, lokalizacja kompleksu brodawka - otoczka i jej kierunek i wiele innych czynników. Powodem utraty jędrności biustu oraz zmiany jego kształtu może być:

 • naprzemienne przybieranie na wadze oraz utrata,
 • utrata masy biustu w okresie ciąży i karmienia,
 • naturalny proces utraty elastyczności tkanek w wyniku starzenia, wspomagane przez działanie grawitacji,

Wyżej wymienione czynniki przyczyniają się do opadania (ptoza) oraz zaburzenia kształtu biustu.

3. Rosnącą grupę pacjentek, decydujących się na opisywany zabieg, stanowią kobiety po przebytych urazach i operacjach. Operacja plastyczna jest w takich wypadkach wykorzystywana do rekonstrukcji tej części ciała. Coraz więcej kobiet rezygnuje z protez i decyduje się na pomoc chirurgii plastycznej.

Jakie są rodzaje implantów, czym się one charakteryzują?

Chirurgia plastyczna wykorzystuje na chwilę obecną implanty piątej generacji. Wypełnione są silikonem w różnych stopniach spoistości żelu (Cohesive). Ponadto doskonale imitują w dotyku naturalny biust. Powierzchnia implantów charakteryzuje się porowatą strukturą, dzięki czemu rzadziej wywołują w organizmie reakcję w postaci rozwoju grubej torebki łącznotkankowej wokół implantu.

W naszej klinice stosujemy obecnie trzy rodzaje implantów, znanych i cenionych marek: Mentor, Nagor, Allergan.

Piersi

Piersi powiększone implantami o wysokim profilu (wynik po 2 tygodniach)

Trwałość implantów

Implanty stosowane przy powiększaniu piersi stanowią produkt medyczny, który należy wymieniać. Czas pomiędzy kolejnymi wymianami może być różny i zależy od indywidualnych czynników każdego organizmu (kilka- kilkanaście lat). Powodem wymiany implantów może być zwiotczenie skóry, czy też chęć uzyskania mniejszego bądź większego rozmiaru biustu. Wykorzystywane w naszej klinice podczas operacji implanty posiadają dożywotnią gwarancję producenta.

Decyzję o wymianie implantów należy podjąć także w przypadku pojawienia się stwardnienia torebkowego (capsular contracture) lub na podstawie badania USG.

Jak wygląda proces doboru implantów?

Obecnie producenci implantów oferują wyroby w wielu rozmiarach i kształtach. Taka rozpiętość daje lekarzom specjalistom możliwość doboru produktu do oczekiwań pacjentek. Przy doborze właściwego modelu konieczne jest ustalenie przyszłej szerokości piersi , co wymaga sprawdzenia warunków anatomicznych. Nie należy mylić tego z szerokością implantu. Ta sama wielkość implantu może dawać odmienne skutki, gdyż budowa ciała, ilość gruczołu i tkanki tłuszczowej u każdej kobiety jest inna.

Przy doborze implantu wymiary pobierane są u każdej pacjentki podczas konsultacji i jeszcze raz przed operacją. Czynności opierają się na indywidualnym doborze. Ponadto w klinice można skorzystać z tzw. sizerów, które po „przymierzeniu” pokazują zbliżony efekt do operacji.

Pragnieniem wszystkich pacjentek jest efekt zabiegu, gdzie piersi będą możliwie blisko siebie. Należy pamiętać jednak, że operacja plastyczna pozwala na maksymalne zbliżenie w odległości 3cm. Jest to wynikiem techniki zabiegowej. Implant wszczepiany jest pod mięsień, przy czym musimy zachować w stanie nienaruszonym przyczep mięśnia piersiowego do mostka (zazwyczaj przyczepia się go w odległości ok. 1,5 cm od mostka). Przecięcie przyczepu może powodować wystąpienie symmastii.

Przed operacją Po powiększeniu
Przed powiększeniem Po operacji

Piersi powiększone implantami o wysokim profilu (wynik po 4 miesiącach)

Jakie jest ryzyko związane z wykonaniem zabiegu?

Myśląc o operacji plastycznej bardzo często widzi się jedynie pozytywne skutki. Jednak dla podjęcia świadomej decyzji konieczne jest również poznanie ewentualnych powikłań. Występują niezwykle rzadko i często są wynikiem indywidualnych cech każdego organizmu. Najczęściej pojawiające się powikłania to:

 • zbyt twarda struktura – Powiększone piersi mogą w dotyku odbiegać od naturalnych, co częściej dotyczy pacjentek bardzo szczupłych. Po operacji wokół implantu pojawia się otoczka łącznotkankowa, która może niekiedy ulec zgrubieniu i stwardnieniu.
 • zakażenie – W nielicznych sytuacjach może dojść do zakażenia implantów. Wymaga to usunięcia starych i ewentualnie wszczepienia nowych (po odstępie półrocznym);
 • przemieszczanie lub obrót – Niekiedy implanty mogą zmienić pierwotną pozycję. Jest to z reguły wywołane nieprzestrzeganiem przez pacjentkę zaleceń lekarskich w zakresie postępowania pooperacyjnego. Ryzyko tego rodzaju zmian dotyczy wyłącznie implantów anatomicznych;
 • marszczenie implantu – Obiawia się nierówną strukturą i występuje zwykle u bardzo szczupłych pacjentek z niewielkim gruczołem i małą ilością tkanki tłuszczowej;
 • drętwienie, zmniejszenie czucia, nadwrażliwość dotykowa - z reguły czasowe;
 • zaczerwienienie, blizny;

Powiększanie biustu, jak każda operacja, niesie ze sobą ryzyko zakrzepicy, zatorowości, krwiaka w ranie operacyjnej, infekcji, utrudnionego gojenia, czy przerostu blizn.

Jak się przygotować do operacji?

Miesiączka nie jest przeszkodą do wykonania zabiegu, jednak znacznie zmniejsza komfort pacjentki, która obolała i zmęczona po narkozie musi dodatkowo zadbać o higienę intymną.
Przed operacją:

 • na sześć tygodni – osoby palące powinny zrezygnować z nałogu;
 • na dwa tygodnie – należy unikać leków zawierających kwas acetylosalicylowy.

W dniu operacji pacjentka powinna być na czczo – bez jedzenia i picia na sześć godzin wstecz (dotyczy to również żucia gumy!). Należy w tym dniu poinformować również personel medyczny (anestezjologa, chirurga plastycznego, pielęgniarki) o wszystkich stale oraz niedawno przyjmowanych lekach.

Piersi powiększone implantami o średnim profilu (wynik po dwóch tygodniach)

Jakie są rodzaje znieczulenia?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Jak przebiega sama operacja?

Zabieg chirurgiczny poprzedzony jest konsultacją z pacjentką. Podczas spotkania lekarz informuje, gdzie zostanie dokonane cięcie, w celu wykonania kieszeni dla implantu. W naszej klinice stosowane są trzy praktyki operacyjne:

 • w nowym fałdzie pod piersiowym,
 • w dolnym biegunie otoczki brodawki sutkowej,

Wszystkie miejsca dostępu operacyjnego posiadają swoje plusy i minusy, które chirurg plastyczny w czasie konsultacji omawia z pacjentką.

Chirurg plastyczny formuje kieszeń na implant pod mięśniem piersiowym po wykonaniu cięcia. Następnie umieszcza w uformowanej przestrzeni uprzednio wybrany implant. Umiejscowienie go pod mięśniem zapewnia lepszy, wieloletni efekt estetyczny oraz mniejszą możliwość powikłań pooperacyjnych. W czasie operacji zostaje założony dren celem ułatwienia odprowadzenia płynów tkankowych. Dreny usuwa się przed powrotem do domu. Po założeniu szwów wykonany zostaje specjalny opatrunek.

Jak wygląda powrót do normy?

W pierwszych dniach po operacji biust może wydawać się większy niż spodziewany. Jest to sytuacja normalna i może trwać nawet do 5 tygodni po zabiegu. Bezpośrednio po operacji plastycznej pacjentki czują się obolałe, zmęczone i odrętwiałe, co może trwać nawet kilka dni. Towarzyszy temu zawsze ból, gdyż zabieg przyczynia się do rozciągnięcia tkanek. Podczas pobytu w klinice pacjentki otrzymują leki przeciwbólowe w postaci tabletek bądź poddawane są dożylnie.

W czasie trzech do pięciu dni należy unikać ruchów ramionami oraz zrezygnować z ćwiczeń i wysiłku fizycznego na ok. 4-6 tygodni. Dwa dni po zabiegu opatrunki zostają zdjęte, a konieczne staje się noszenie odpowiedniego biustonosza, który pacjentka otrzymuje w klinice. Po okresie 12-14 dni usuwa się szwy. Początkowo blizna pooperacyjna jest twarda i różowa, z czasem staje się coraz bardziej miękka i blednie.

Okres pierwszych dni po operacji to czas, w którym skóra dostosowuje się do nowych kształtów. Może wydawać się napięta, a same piersi wydają się twarde. Powszechnym zjawiskiem jest także wrażliwość na kontakt fizyczny przez kilka tygodni.

Piersi powiększone implantami o średnim profilu

Jaki jest przewidywany czas rekonwalescencji?

Czas powrotu do zdrowia różni się w zależności od indywidualnych cech pacjentek, z reguły jednak wynosi 3-4 tygodnie.

Jakie są zalety wykonywania tego typu zabiegu?

Główną zaletą jest natychmiastowa poprawa wyglądu. Operacja powiększania piersi to gwarancja natychmiastowego efektu. Pośrednim rezultatem jest poprawa samopoczucia pozbycie się kompleksów, zwiększenie poczucia własnej atrakcyjności.

Ile kosztuje tego typu zabieg i od czego jest uzależniona cena?

W celu uzyskania informacji o całkowitej sumie należy skontaktować się z naszą kliniką.

Pomniejszanie biustu

Informacje ogólne

Wspomniany zabieg jest operacją plastyczną zaplanowaną w sposób, który pozwoli pomniejszyć duży biust i dopasować jego proporcje do reszty sylwetki.

Jakie są najczęstsze powody poddania wykonania zabiegu?

Główną przyczyną decyzji o pomniejszeniu biustu są względy zdrowotne. Obfity biust to dodatkowe kilogramy, niekiedy poważnie obciążające kręgosłup. Często uniemożliwiają także prowadzenie wielu aktywności fizycznych. Niekiedy kobiety decydują się na zmniejszenie biustu z powodu stałych uszczypliwych uwag, wulgarnych komentarzy czy gestów.

Jakie jest ryzyko związane z wykonaniem zabiegu?

Myśląc o operacji plastycznej z reguły dopuszcza się wyłącznie pozytywne skutki. Przy podejmowaniu świadomej decyzji konieczne jest jednak rozważenie również ewentualnych powikłań. Z reguły występują rzadko, ale należy mieć ich świadomość. Najczęściej pojawiające się powikłania to:

 • krwiak - Ryzyko gromadzenia się krwi w ranie jest najbardziej prawdopodobne w przeciągu 24 godzin po zabiegu i występuje sporadycznie. W przypadku dużych krwiaków należy usuwać je operacyjnie;
 • zakażenie – Jest to rzadka, ale występująca niekiedy sytuacja, którą można wyleczyć antybiotykoterapią;
 • słabe bądź opóźnione gojenie się ran, rozejście się ran;
 • utrata części skóry lub brodawki – Sytuacja ta zdarza się niezwykle rzadko. Może wiązać się z koniecznością przeszczepu skóry bądź dalszych interwencji chirurgicznych.
 • trwałe blizny – Przy zmniejszaniu biustu, podobnie jak przy każdej operacji plastycznej, istnieje ryzyko utrzymywania się niewielkich blizn w miejscach nacięć. Z reguły biustonosz dobrze je maskuje.
 • zmiany czucia brodawki – Uczucie drętwienia brodawki zawsze towarzyszy w pierwszych dniach po zabiegu. Jej zdolność do reakcji na bodźce zewnętrze może ulec trwałej zmianie.

Zmniejszanie piersi niesie ze sobą ryzyko, jak każda inna interwencja chirurgiczna, zakrzepicy, zatorowości, krwiaka w ranie operacyjnej, infekcji, utrudnionego gojenia, czy przerostu blizn.

Jak się przygotować do operacji?

Przed zabiegiem należy przeprowadzić rutynowe, w takim przypadku badania: morfologii krwi i układu krzepnięcia. U pacjentek po 35. roku życia konieczne jest wykonanie dodatkowo badania USG lub mammografii. Menstruacja nie stanowi przeszkody do wykonania zabiegu, jednak znacznie obniża komfort pacjentki, która obolała i zmęczona po narkozie musi dodatkowo zadbać o higienę intymną.
Przed operacją:

 • na sześć tygodni – osoby palące powinny wstrzymać się od nałogu;
 • na dwa tygodnie – należy unikać stosowania leków z kwasem acetylosalicylowym.

W dniu operacji pacjentka powinna stawić się w klinice na czczo, czyli bez spożywania posiłków i napojów na sześć godzin wstecz (dotyczy to również żucia gumy!). Koniecznie powinna także poinformować personel medyczny (anestezjologa, chirurga plastycznego, pielęgniarki) o wszystkich lekach przyjmowanych stale bądź w niedawnym czasie.

Jakie są rodzaje znieczulenia?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Jak przebiega sama operacja?

Operacja polega na usunięciu nadmiaru gruczołu i skóry, wymodelowaniu odpowiedniego kształtu oraz przyszyciu w odpowiednim miejscu brodawki wraz z otoczką – podniesionej ku górze dla uzyskaniu bardziej młodzieńczego wyglądu. Istnieją różne techniki przeprowadzania tego typu zabiegu. Wybór jednej z nich zależy przede wszystkim od ilości tkanki oraz od jakości skóry. Wykonywane przez chirurga plastycznego nacięcia mogą obejmować jedną bądź dwie strefy:

 • wokół otoczki brodawki,
 • poziomo w fałdzie podpiersiowym.

Po przeprowadzonym zabiegu nacięcia są zszywane w sposób minimalizujący ilość i widoczność blizn. Podczas zabiegu umieszczone zostają dreny, odprowadzające nadmiar płynu. Zostają usunięte przed powrotem do domu.

Jak wygląda powrót do normy?

W pierwszych godzinach i dniach po zabiegu odczuwalny jest ból. Podczas pobytu w naszej klinice pacjentki otrzymują leki przeciwbólowe w postaci tabletek bądź dożylnie. Biust jest odpowiednio zabezpieczony opatrunkiem. Po jego zdjęciu (po kilku dniach) konieczne jest noszenie specjalnego biustonosza, zgodnie z zaleceniami lekarza. Po ok.6-8 tygodniach można zastąpić go zwykłą, sztywną bielizną.

Gojenie się ran to proces powolny i w dużej mierze uzależniony od indywidualnych cech organizmu. W pierwszych dniach po operacji piersi są nabrzmiałe, skóra napięta, a blizny twarde i różowe. Obrzęk z reguły mija po dwóch – trzech tygodniach, a blizny w tym czasie bledną i robią się miękkie.

Jaki jest przewidywany czas rekonwalescencji?

Okres potrzebny na całkowity powrót do zdrowia wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jest to uzależnione od indywidualnych cech każdego organizmu, a także od wybranej przez chirurga techniki. W zależności od trybu pracy można do niej wrócić po kilku – kilkunastu dniach.

Jakie są zalety wykonywania tego typu zabiegu?

Pozytywnym skutkiem przeprowadzenia zabiegu jest natychmiastowe odciążenie kręgosłupa z nadmiaru obciążenia. Ponadto zmienia się sylwetka na bardziej proporcjonalną. Pomniejszony biust nie generuje tak dużego zainteresowania otoczenia, co przekłada się na poprawę jakości życia, a także normalizację stosunków, większą pewność siebie i zwiększenie poczucia własnej wartości.

Ile kosztuje tego typu operacja?

W celu uzyskania informacji o całkowitej sumie należy skontaktować się z naszą kliniką.

Podnoszenie piersi

Informacje ogólne

Jest to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, którego celem jest zmiana kształtu obwisłego biustu i nadanie mu młodzieńczego wyglądu oraz jędrności. Zabieg może być także wykonany przy znacznej asymetrii. Nieznaczne opadnięcie piersi niewielkiego stopnia jest również możliwe poprzez zabieg powiększenia. Stosuje się także zabieg powiększenie wraz z podniesieniem.

Podniesienie piersi poprzez powiększenie implantami

Jakie są najczęstsze powody podnoszenia piersi?

Z reguły na ten rodzaj operacji plastycznej decydują się kobiety po przebytej ciąży i okresie karmienia, po znacznej utracie masy biustu, obserwujące utratę jędrności w wyniku procesu starzenia. Obwisły biust może być przyczyną dyskomfortu, utraty poczucia własnej wartości, kompleksów.

Jakie jest ryzyko związane z wykonaniem zabiegu?

Operacja jest kojarzona z pozytywnymi rezultatami oraz przyjemnym efektem. Przed podjęciem decyzji należy jednak mieć pełen obraz, także uzupełniony o ewentualne ryzyko powikłań. Dzięki współczesnym technikom chirurgicznym występowanie powikłań jest sporadyczne, a do najczęściej występujących należą:

 • krwiaki – Ryzyko gromadzenia się krwi w ranie najczęściej występuje w pierwszej dobie po zabiegu. W przypadku dużych zmian może zajść konieczność przeprowadzenia operacji.
 • stan zapalny, infekcja – Jest to powikłanie, które można bez trudu wyleczyć stosując antybiotykoterapię.
 • trwałe blizny – Zrośnięte miejsca szwów mogą pozostać na zawsze widoczne. Blizny z reguły miękną i bledną, jednak na skórze pozostają ślady interwencji chirurgicznej. W niektórych przypadkach są to niewielkie zmiany, które można ukryć pod biustonoszem, niekiedy (głównie w sytuacjach, gdy pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarskich) może nastąpić zbliznowacenie. Szpecące blizny obecnie można usunąć korzystając z zabiegów kosmetycznych.
 • czucie brodawki i piersi – Wrażenie zmienionego czucia zawsze towarzyszy w pierwszych dniach po zabiegu. Sporadycznie uczucie towarzyszy pacjentce przez długi czas.
 • zmiana kształtu, asymetria – Nieprawidłowości związane z kształtem są rzadkim przypadkiem. Najczęściej pojawiają się u osób, które nie przestrzegają rygoru związanego z ograniczeniami aktywności fizycznej po zabiegach.
 • inne powikłania - Niekiedy może pojawić się zakrzepica żył głębokich, która wymaga leczenia. Brak interwencji może prowadzić do poważnych konsekwencji – skrzepy dostają się do narządów wywołując, np. zator płucny.

Podniesienie piersi

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem pacjentka powinna wykonać niezbędne badania, w tym: morfologię krwi oraz układu krzepienia. W przypadku pacjentek po 35. roku życia konieczne jest przeprowadzenie dodatkowo badań USG bądź mammografii. Miesiączka nie jest żadną przeszkodą do wykonania zabiegu.
Przed operacją:

 • na sześć tygodni – osoby palące powinny wstrzymać się od nałogu;
 • na dwa tygodnie – należy unikać stosowania leków z kwasem acetylosalicylowym.

W dniu operacji pacjentka musi być na czczo, co oznacza, że nie mogą spożywać posiłków ani napojów na sześć godzin wstecz (dotyczy to również żucia gumy!). W tym dniu należy także poinformować personel medyczny (anestezjologa, chirurga plastycznego, pielęgniarki) o wszystkich lekach przyjmowanych stale bądź w niedawnym czasie.

Jakie są rodzaje znieczulenia?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Jak przebiega sama operacja?

Operacja polega na przemieszczeniu ku górze tkanki gruczołowej i tłuszczowej oraz odpowiednim ukształtowaniu, a także usunięciu nadmiaru skóry. W chirurgii plastycznej istnieje wiele technik, a wybór tej właściwej zależy od ilości tkanki i od jakości skóry. Nacięcia są wykonane wokół otoczki brodawki (pionowo w dół otoczki do fałdu podpiersiowego) oraz poziomo w fałdzie. Po przeprowadzeniu zabiegu brzegi skóry są zszywane w sposób, który zapewnia jak najmniejszą ilość i wielkość szwów. W czasie zabiegu do organizmu wprowadzone są dreny, odprowadzające nadmiar płynów. Usunięte zostają przed opuszczeniem kliniki.
Zabieg trwa do 1,5 do 3 godzin.

Jak wygląda powrót do normy?

Po zabiegu pacjentki czują się obolałe. Zwykłe problem ten rozwiązują zwykłe leki przeciwbólowe (okres ten wynosi 2-5 dni). Po zabiegu zakładane są specjalne przylepce, które pozostawia się aż do momentu usunięcia szwów (po 12-14 dniach). Po ich zdjęciu wymagane jest noszenie specjalnego biustonosza.

Przez pierwszy tydzień po zabiegu nie należy się nadwyrężać. Po 12-14 dniach zostają zdjęte szwy – do tego czasu obowiązuje bezwzględny zakaz aktywności fizycznej. Do sześciu tygodni po zabiegu należy unikać podnoszenia rąk oraz noszenia ciężarów.

Jaki jest przewidywany czas rekonwalescencji?

Normalny wygląd biust zyskuje po około 2-4 miesiącach. Do pracy – w zależności od jej charakteru – można wrócić po 1-2 tygodniach.

Jakie są zalety wykonywania tego typu zabiegu?

Niewątpliwą zaletą zabiegu jest poprawa wyglądu. Piersi stają się bardziej kształtne i zyskują młodzieńczą jędrność. Pozwala to na realizowanie wielu aktywności, które były wcześniej krępujące. Kobiety chętniej uczęszczają na plażę lub na basen, bardzo często zmienia się ich garderoba. Ponadto czują się pewniejsze siebie, bardziej atrakcyjne.

Przebieg blizn

Sposób Lejour - przebieg blizn: wokół otoczki i pionowa blizna od otoczek do fałdu podpiersiowego.

Ile kosztuje tego typu zabieg?

W celu uzyskania informacji o całkowitej sumie należy skontaktować się z naszą kliniką.

Inne cenne informacje dotyczące wspomnianych zabiegów.

Czy można opalać się z implantami?

Kąpiele słoneczne nie wywołują uszkodzenia implantów, ale mogą wpłynąć na pogorszenie wyglądu blizn. W związku z tym należy unikać nasłoneczniania blizn przez okres 6 miesięcy, ponieważ tyle dojrzewa każda blizna. Jest to także optymalny czas, aby zadbać o jej estetyczny wygląd, gdyż późniejsze działania mogą już nie przynieść pożądanego efektu.

Czy wszczepienie implantów wywołuje rozstępy?

Jest to uzależnione od jakości i tendencji skóry. Rozstępy mogą się pojawiać w okolicach biustu, jednak jest to sporadyczne.

Czy po opisanych możliwe jest karmienie?

Piersi – po operacji podnoszenia i powiększania – z reguły zachowują się naturalnie w czasie ciąży oraz umożliwiają karmienie. Trudności mogą pojawić się po operacji plastycznej zmniejszania biustu. Wiąże się ona z usunięciem niektórych przewodów mlecznych.

Czy implanty powodują raka?

Przeprowadzone dotychczas badania nie wskazały na powiązania między implantami a rakiem piersi.

Czy implanty mogą uczulać?

Alergia może być wywołana przez różne czynniki, a więc także na silikon. Jest to jednak bardzo rzadki przypadek.

© Klinika NZOZ Chirurgia Plastyczna - Słubice, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Poznań, Wrocław

Barańscy s.c.

ul. Krzywoustego 1, 69-100 Słubice